KJÓGEN – SAMURAJSKÁ KOMEDIE

čtvrtek, 5. říjen 2023, od 19:00

KJÓGEN – SAMURAJSKÁ KOMEDIE
Archiv představení za rok 2023/2024
Jiné
Malé divadlo kjógenu Brno

Informace

 Divadlo kjógenu K se věnuje převážně studiu, realizaci a uvádění japonských frašek kjógen v českém jazyce.
Svým způsobem jde o světové unikum. Jedná se o dlouholetý projekt vzájemné kulturní spolupráce mezi českými a japonskými divadelníky, podporovaný pravidelně pořádanými dílnami, v rámci nichž je vždy pod vedením japonského mistra nastudována nová hra v češtině.
DK je ojedinělým divadelním seskupením působícím za hranicemi Japonska, které se systematicky věnuje pěstování tohoto tradičního uměleckého žánru.
Za přesnost převodu a zachování autenticity žánru získal jako jediný mimo Japonsko působící soubor prestižní cenu japonských akademiků The Saika Award (2016).

Diváci uvidí 3 frašky - PapouškováníVelké prádlo a Horský asketa zlodějem tomelů

Papouškování (Kuchimane): Pán – místní šlechtic – dostane soudek prvotřídního saké a pošle sluhu Tarókadžu, aby mu k pití přivedl společnost. Sluha však díky své neznalosti poměrů ve městě přivede proslulého výtržníka. Pán v obavě, aby návštěvu náhodou ve svém domě nerozhněval, přikáže přihlouplému, ale velice horlivému sluhovi, aby dělal „přesně, co mu řekne“. Sluha si však příkaz vyloží po svém, začne pána „papouškovat“ a s „nebezpečným“ hostem jedná jako se sluhou. Tato situace v prostředí formálními povinnostmi sešněrované japonské společnosti začne směřovat k očekávané katastrofě velmi brzy. Podaří se pánovi za těchto okolností z problémů vyváznout se ctí? 

Velké prádlo (Susugigawa): V současné době jedna z nejpopulárnějších her žánru kjógen. V Japonsku se poprvé hrála v roce 1952. Původně francouzská středověká fraška Le Cuvier (Fraška o kádi) byla přeložena do japonštiny a následně realizována s využitím výrazových prostředků a hereckých technik formy kjógen. Manžel „pod pantoflem“ je neustále manželkou a tchyní peskován, vysmíván a nucen k plnění všemožných domácích prací. Když, jako již mnohokrát, je donucen jít prát v řece špinavá kimona, jedno mu nedopatřením uplave. Žena se pokouší kimono zachránit, ale je stržena proudem a začíná se topit. Pomůže muži tato vyhrocená situace domoci se odpovídajícího postavení „hlavy rodiny“? 

Horský asketa zlodějem tomelů (Kaki yamabushi): Zloděj tomelů je jednou z nejkratších, nejjednodušších, ale zároveň i nejčastěji uváděných japonských frašek. Horský asketa, vracející se z pouti po svatých místech v horách Ómine a Kacuragi (skutečná poutní místa japonské esoterické školy šúgendó), dostává hlad, vyšplhá na strom a začne krást tomely. Nachytá jej však sadař. Pobaven neumělou snahou askety ukrýt se na stromě, si z mnicha pořádně vystřelí. Asketa je tak nucen postupně napodobovat zvuky a pohyby zvířat a nakonec ze stromu i odlétnout… 

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ: 110 minut s přestávkou
Více informací

SÁL: Velký sál



ZPĚT

Vstupenky

CENA: 300 Kč, 280 Kč, 230 Kč

PŘEDPRODEJ: od 22.8.2023

Informace o vstupenkách a předprodeji

Může se vám hodit

POKLADNA:
dnes od 14.00 - 17.00 hodin
+420 556 770 145

PARKOVÁNÍ:

Přímo u divadla
Parkoviště města - 300 m od divadla


Přidat do kalendáře Roční předplatné v PDF